Skip links

Leczenie dzieci

O stan jamy ustnej należy zadbać już od najmłodszych lat. Dlatego, ważne jest by jak najwcześniej wdrożyć dziecku odpowiednie przyzwyczajenia. Prawidłowa higiena jamy ustnej oraz odpowiednie nawyki żywieniowe są kluczem do uniknięcia wielu problemów, m. in. próchnicy, przedwczesnej utraty zębów, wad zgryzu. Oprócz profilaktyki przeprowadzamy również leczenie dzieci, które obejmuje lakierowanie i lakowanie zębów oraz leczenie próchnicy zębów mlecznych.

Należy pamiętać, by pierwsze wizyty w gabinecie stomatologicznym były dla dziecka przyjemne i nie kojarzyły się z bólem. Dlatego nie należy czekać z taką wizytą do wystąpienia dolegliwości bólowych. Dziecko należy nastawić pozytywnie, wytłumaczyć, że lekarz poogląda ząbki. Dziecko powinno stopniowo przyzwyczajać się do gabinetu stomatologicznego, gdyż jest to dla niego nowa sytuacja. Najgorszym błędem jest przekazywanie swych obaw i lęków na dziecko oraz sugerowanie bolesności zabiegów. Warto też wybierać porę wizyt dostosowaną do dziecka, gdy nie jest ono zmęczone. Ważny jest również stan zdrowia dziecka i jego samopoczucie. Pierwsza wizyta w gabinecie powinna mieć miejsce już między 1 a 2 rokiem życia.

Jest to działanie profilaktyczne polegające na pokryciu preparatem fluorowym wszystkich powierzchni zębów. Lakierowanie zębów ma na celu wzmocnienie tkanek zębów i zwiększenie ich odporności. Zalecane jest 3-4 razy w ciągu roku. Jest to zabieg całkowicie bezbolesny i przyjemny dla pacjenta. W naszym gabinecie zabieg lakierowania zębów wykonują higienistki.

Lakowanie zębów jest to zabieg profilaktyczny dotyczący zębów stałych, najczęściej trzonowych, ale również przedtrzonowych. Polega na uszczelnieniu bruzd zębów w celu zabezpieczenia ich przed próchnicą. Bruzdy, ze względu na swoją budowę, bywają trudne do doczyszczenia, a co za tym idzie łatwo rozwija się tam próchnica. Lakowanie zębów  najlepiej wykonać jak najwcześniej po wyrżnięciu się zęba. Warunkiem jest brak zmian próchnicowych. Jest to zabieg całkowicie bezbolesny i przyjemny dla pacjenta. Wykonywany jest przez lekarza stomatologa.

Niestety wielokrotnie spotyka się jeszcze stwierdzenie, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć “bo i tak wypadną”. Jest to błędne myślenie, gdyż próchnica zębów mlecznych niesie za sobą szereg konsekwencji:

  • próchnica jest chorobą zakaźną, zainfekowane zęby mleczne poprzez ślinę przekazują bakterie wyrzynającym się zębom stałym
  • przedwczesne usunięcie zębów mlecznych wpływa na nieprawidłowy rozwój kości szczęk a to wpływa na utrudnione wyrzynanie zębów stałych oraz powstawanie wad zgryzu
  • nieleczona próchnica zębów mlecznych prowadzi do stanów zapalnych tkanek otaczających, powstawania ropni, dolegliwości bólowych, oraz zmian rozwojowych znajdujących się pod nimi zawiązków zębów stałych
  • nieleczone zęby mogą być przyczyną chorób odogniskowych (np. choroby serca, nerek).

Ważne jest również to, że próchnica w zębach mlecznych postępuje znacznie szybciej niż w zębach stałych. Jest to związane z budową zębów mlecznych (duże komory zębów, mniej tkanek twardych). Głębokie ubytki próchnicowe mogą powodować stany zapalne miazgi zęba.

Przy pełnym uzębieniu w jamie ustnej znajduje się 20 zębów mlecznych. Poniższa tabela obrazuje przybliżone okresy wyrzynania zębów mlecznych. Proces wymiany zębów mlecznych na zęby stałe przebiega u dzieci w sposób naturalny, jednak zdarzają się przypadki kiedy potrzebna jest pomoc stomatologia. Jest to sytuacja, w której stomatolog w sposób szybki, bezbolesny i bardzo komfortowy dla dziecka, usuwa ruszający się ząb.

Przy pełnym uzębieniu stałym w jamie ustnej znajdują się 32 zęby. Występowanie zębów trzecich trzonowych jest osobniczo zmienne. Poniższa tabela obrazuje przybliżone okresy wyrzynania zębów stałych.

Czas i kolejność wyrzynania zębów mają jedynie wartość orientacyjną, jest to proces indywidualny. Różnice w wyrzynaniu mogą wynosić od pół roku do roku.