Skip links

Higiena jamy ustnej

Higienizacja polega na profesjonalnym oczyszczaniu zębów z kamienia, przebarwień i miękkich złogów zgromadzonych na szkliwie z powodu nieprawidłowej bądź utrudnionej higieny jamy ustnej. Nasze higienistki kompleksowo przeprowadzą szereg zabiegów prowadzących do pięknego i zdrowego uśmiechu. Każdy zabieg poprzedzony jest wykonaniem testu ślinowego, który pomoże nam określić jakie zabiegi należy wykonać i z jaką częstotliwością. Wśród zabiegów higienizacyjnych wyróżnia się scaling – czyli czyszczenie kamienia nazębnego, piaskowanie zębów – mające na celu pozbycie się wszelkich osadów wynikających np. z diety (spożywanie barwiących pokarmów oraz picie produktów takich jak kawa czy herbata). Kolejnym zabiegiem higienizacyjnym jest fluoryzacja obejmująca pokrycie powierzchni zębów specjalnym preparatem chroniącym je przed próchnicą.

Im szybciej reagujesz tym mniej zapłacisz

Piaskowanie zębów to profesionalny zabieg higienizacyjny wykonywany w naszym gabinecie. Jego celem jest usunięcie osadu i przebarwień powstałych na powierzchni zębów. Piaskowanie zębów jest zalecane ze względów estetycznych i profilaktycznych. Do regularnego usuwania osadu zaleca się wykonywanie zabiegu piaskowania zębów co pół roku.
Jest on szczególnie korzystny i wskazany u pacjentów leczących się ortodontycznie za pomocą aparatów stałych, gdzie, ze względu na szczególne utrudnienia we właściwym czyszczeniu zębów, zaleca się wykonywanie tego zabiegu co 3 m-ce. W naszym gabinecie piaskowanie zębów jest wykonywane przez wykwalifikowane higienistki przy użyciu specjalnej piaskarki, proszkami o różnej gradacji dopasowanej indywidualnie dla każdego danego pacjenta.

Etapy piaskowania:

I etap:

Higienistka zakłada komfortowy dla pacjenta gumowy rozwierak, który osłoni wargi i błonę śluzową policzków przed strumieniem piasku wydostającego się z dyszy piaskarki.

II etap:

Piasek wydostaje się z piaskarki pod odpowiednim kątem, tak by nie naruszyć delikatnego dziąsła obejmującego korony zębów.

III etap:

Następnie higienistka wypoleruje zęby używając do tego celu specjalnych past, szczoteczki I gumek polerskich.

IV etap:

Ostatnim krokiem jest wykonanie zabiegu fluoryzacji która ma na celu zapobieganie ewentualnej nadwrażliwości zębów po zabiegu i ochronę ich przed próchnicą. Zabieg ten polega na wcieraniu w zęby preparatu z fluorem za pomocą pędzelka.

Korzyści dla pacjenta:

  • piękny, śnieżnobiały uśmiech.

Jest to zabieg polegający na usunięciu z powierzchni koron i korzeni zębów kamienia przy użyciu narzędzi ręcznych lub ultradźwiękowego skalera stomatologicznego. Przyczyną powstawania kamienia nazębnego jest płytka nazębna, która ulega mineralizacji minerałami obecnymi w ślinie. Kamień może się tworzyć nad lub pod dziąsłami. Ma chropowatą, nierówną powierzchnię przez co bakterie chętniej odkładają się na jego powierzchni. Prowadzi to do zapalenia dziąseł. Objawia się ono krwawieniem z dziąsła przy szczotkowaniu, bólem i obrzękiem.
Zabieg czyszczenia kamienia nazębnego powinno się wykonywać co 6 m-cy, a jeśli pacjent cierpi na chorobę przyzębia, nawet co 3 m-ce. Zabieg ten wykonuje się najczęściej na jednej wizycie.

Etapy zabiegu :

I etap:

Higienistka zakłada komfortowy dla pacjenta gumowy rozwierak, by ułatwić dostęp do wszystkich zębów po to by dokładnie je oczyścić.

II etap:

Oczyszczanie zębów ze złogów nazębnych za pomocą skalera.

III etap:

Polerowanie zębów za pomocą szczoteczki ,gumki i pasty polerskiej.

IV etap:

Fluoryzacja zębów za pomocą pędzelka. Na zęby zostaje zaaplikowany preparat zawierający jony fluoru, dzięki czemu zęby nie są wrażliwe po zabiegu.

Korzyści dla pacjenta:

  • Zdrowe dziąsła, przyzębie, świeży oddech

Jest to zabieg profilaktyczny wykonywany na zębach stałych, najczęściej trzonowych, ale również przedtrzonowych. Polega on na uszczelnieniu bruzd zębów w celu zabezpieczenia ich przed próchnicą. Bruzdy, ze względu na swoją budowę, są miejscami trudnymi w doczyszczaniu, a co za tym idzie łatwo rozwija się w nich próchnica. Zabieg ten najlepiej wykonać jest najwcześniej po wyrznięciu się zęba. Warunkiem jest brak zmian próchnicowych. Jest to zabieg całkowicie bezbolesny i przyjemny dla pacjenta. Wykonuje się go na jednej wizycie.

Etapy zabiegu:

1 etap:

Po tym jak ząb zostanie zakwalifikowany do zabiegu lakowania oczyszcza się jego powierzchnię za pomocą szczoteczki i pasty profilaktycznej bez fluoru.

2 etap:

Następnie lekarz wytrawia powierzchnię bruzd oraz nakłada lak, który zostaje utwardzony za pomocą lampy polimeryzacyjnej.

3 etap:

Fluoryzacja lakowanego zęba następuje poprzez naniesienie pędzelkiem preparatu zawierającego jony fluoru po to by wzmocnić ząb przed próchnicą.

Korzyści dla pacjenta:

  • zdrowy ząb
  • zabezpieczenie przed próchnicą powierzchni zgryzowych zębów

Jest to zabieg profilaktyczny polegający na pokryciu preparatem z fluorem wszystkich powierzchni zębów. Ma na celu wzmocnienie twardych tkanek zębów i zwiększenie ich odporności. Zalecane jest wykonywanie go od 3 do 4 razy w roku. Jest to zabieg całkowicie bezbolesny.

Etapy zabiegu:

1 etap:

Oczyszczanie, za pomocą szczoteczki i pasty profilaktycznej oraz nici dentystycznej, zębów z miękkich złogów nazębnych.

2 etap:

Aplikowanie na powierzchnie zębów za pomocą pędzelka lakieru zawierającego jony fluoru. Po zabiegu należy wstrzymać się z jedzeniem i piciem przez 1 godzinę.

Korzyści dla pacjenta:

  • wzmocnienie zębów,
  • ochrona przed próchnicą

Instruktaż prawidłowego szczotkowania zębów dobierany jest, w naszym gabinecie, indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta, bezpośrednio na wizycie higienizacyjnej.
Aby poznać właściwą technikę szczotkowania i dbania o higienę jamy ustnej należy umówić się na wizytę w gabinecie stomatologicznym.
Poniżej przedstawiona jest podstawowa technika prawidłowego szczotkowania i pielęgnowania zębów.

Technika czyszczenia zębów:

1.Wewnętrzna strona przednich zębów:
Ustaw szczoteczkę w pozycji pionowej i wyczyść wewnętrzną stronę krótkimi ruchami w kierunku od dziąsła do korony zęba.
2.Wewnętrzna i zewnętrzna powierzchnia tylnych zębów:
Przyłóż włosie szczoteczki do krawędzi dziąsła i dokładnie szczotkuj w kierunku od dziąseł do korony zęba.
3.Zewnętrzna powierzchnia zębów:
Przyłóż szczoteczkę pod kątem 45′ i szczotkuj w kierunku od dziąseł do korony zęba
4.Powierzchnie żujące:
Szczotkuj wykonując delikatne, krótkie ruchy tam i z powrotem po powierzchniach zębów.

Technika nitkowania zębów:

1.Zawinięcie nici:
Dookoła palców środkowych obu dłoni nawijamy ok. 50 cm nici. Następnie napinamy nić, używając kciuka i palców wskazujących, tak by między palcami zostało ok. 2,5-3 cm nici. Manewrując kciukami, umieszczamy nić w przestrzeni między zębami przednimi.
2.Prowadzenie nici:
Między palcami powinno znajdować się ok. 2,5-3 cm nici. Przy użyciu palców wskazujących wprowadzaj nić między powierzchnie styczne dolnych zębów.
3.Ślizganie:
Ruchem zygzakowatym delikatnie wprowadź nić między zęby. Nie przerywaj nici, mając ją między zębami. Otocz nicią każdą stronę zęba.
4.Przesuwanie:
Przesuwać nić w górę i w dół po powierzchni zęba oraz pod linią dziąseł. Należy wyczyścić w ten sposób każdy ząb, wykorzystując za każdym razem czysty odcinek nici.

Zalecenia dotyczące mycia zębów:

1. Zęby należy myć co najmniej 2 razy dziennie, lecz najlepiej po każdym posiłku. Wieczorne mycie zębów jest bardzo ważne, ponieważ w nocy zmniejsza się produkcja śliny, która ma działanie przeciwbakteryjne.
2. Przestrzenie międzyzębowe należy czyścić dodatkowo nicią dentystyczną i\lub szczoteczką międzyzębową.
3. Do każdego szczotkowania należy używaj pasty do zębów. Pomaga ona usunąć płytkę nazębną, zawiera również składniki chroniące zęby, np. fluorki.
4. Dobrym uzupełnieniem pielęgnacji jamy ustnej jest stosowanie płynu do płukania jamy ustnej.
5. Aby zapewnić sobie świeży oddech, należy pamiętać o czyszczeniu języka specjalną skrobaczką.