Skip links

Leczenie próchnicy zębów

Próchnica jest chorobą zakaźną, polegająca na rozpuszczaniu twardych tkanek zęba pod wpływem działania kwasów produkowanych przez bakterie próchnicotwórcze. W takim przypadku należy reagować natychmiast, by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się infekcji. Z pomocą przychodzi stomatologia zachowawcza, która w łatwy i bezbolesny sposób zwalcza problem i zapobiega nawrotom próchnicy.

Paciorkowce to bakterie, które produkują kwasy niszczące szkliwo i zębinę. Aby doszło do powstania ubytku nie wystarczą same bakterie. Muszą zaistnieć również inne czynniki, powodujące próchnicę, tj.:

  • spożywanie dużej ilości pokarmów próchnicotwórczych (bogatych w cukry proste)
  • brak higieny jamy ustnej
  • podatność tkanek zęba (mniejsza mineralizacja twardych tkanek zęba)

W trakcie leczenia próchnicy zębów stosujemy metodę najmniej inwazyjnego opracowywania tkanek twardych, ponieważ każdy fragment zęba pacjenta jest dla nas na wagę złota. Podczas leczenia zachowawczego ubytków próchnicowych używamy wyłącznie materiałów najwyższej jakości. Wypełnienie jest modelowane tak by odtworzyć najwierniej naturalną budowę anatomiczną zęba. Takie odtworzenie zęba ma duże znaczenie nie tylko pod względem estetycznym, ale również funkcjonalnym.
Leczenie próchnicy zębów  jest polecane zarówno dorosłym jak i dzieciom, których zęby w fazie rozwoju są szczególnie podatne na działanie kwasów produkowanych przez bakterie próchnicotwórcze.